PostWysłany: Czw 18:51, 07 Cze 2007    Temat postu: ODCINEK 895

Wikary obawia się, że Proboszcz zostanie odwołany przez biskupa z powodu swojego nieposłuszeństwa. Zgadza się w pełni z jego decyzją. Po procesji, Proboszcza odwiedza dziekan Mundek z informacją, że biskup osobiście go odwiedzi aby zbadać sprawę testamentu. Henryk korzysta z tego, że święto Bożego Ciała jest dniem wolnym od pracy. Nie ma zamiaru iść z Walą do kościoła tylko odpocząć sobie od ludzi. Wala ma do niego o to żal. Podczas gdy ona idzie do kościoła Henryk wybiera się na spacer do lasu. Tam spotyka doktora Blumentala, któremu zwierza się, że ma już dość ciągłej pracy. W przeciwieństwie do emerytowanego doktora - chciałby odpocząć od pracy. Blumental opowiada Henrykowi jak to jako młody człowiek poświęcał całą energie swojej pracy i przez to zaniedbywał swoją żonę. Po jej nagłej śmierci zrozumiał, że popełnił błąd przedkładając karierę zawodową nad rodzinę. Po powrocie ze spaceru Henryk obiecuje Wali, że wyjadą razem na wakacje do ciepłych krajów. Śleboda stara się wyswatać swojego syna. Ku niezadowoleniu Waldka jego ojciec poznaje go z siostrzenicą Martyniuków - Lidką. Śleboda ma nadzieję, że młodzi spodobają się sobie. Widzi to Patrycja ale mimo złości na tę sytuację nie zamierza podejść do Waldka. Nie pozwala jej na to duma. Jednak dziewczyna nie wytrzymuje gdy ojciec Waldka napomyka mimochodem, że ma nadzieję na owocny związek swojego syna z Lidką. Patrycja ucieka. Waldek ma za złe ojcu, że powiedział Patrycji o swoich planach jakie ma wobec niego.