PostWysłany: Czw 17:06, 14 Cze 2007

Grzyb przygotowuje się do konkursu piosenkarskiego. Grzybowie zbierają pieniądze na prymicję swojego syna Henia. Jednak datki są skromne. Grzybowie proszą Machejkę, aby mówił że dał na prymicję Henia 100 zł. Może to spowoduje, że inni mieszkańcy Tulczyna będą bardziej szczodrzy. Za to działanie Machejko będzie dostawał po jednym piwie do dnia prymicji. Nowacki, choć pijany, chce się zapisać się na konkurs piosenkarski. Konkurs cieszy się dużą popularnością. Jest już jest już zapisanych ponad 30 osób. Każdy chce wygrać dziesięć tysięcy złotych nagrody. Proboszcz mimo, że ma imieniny woli spowiadać wiernych niż odpoczywać. Oczekiwanie na decyzję, czy biskup przyjmie jego dymisję czy nie, wyczerpuje go. Pati zapisuje się na konkurs piosenkarski. Swoim wyglądem chce olśnić widzów. Pati jest zdziwiona, że Irka jest jeszcze z Jerzykiem. Wszyscy w Hrubielowie myślą, że ma romans z Jerzym. Pati też w to wierzy i nie może zrozumieć, że mając takie perspektywy coś Irkę trzyma w Tulczynie. Na imieniny Proboszcza przychodzą wszyscy jego bliscy. Niespodziewanie przychodzi również Grzybowa. Przy okazji składania życzeń prosi proboszcza by pochwalił podczas mszy Machejkę za złożenie dużego datku. Proboszcz jednak odmawia odkrywając intencje Grzybowej. Na plebanie wchodzi ksiądz Mundek. Przynosi w kopercie decyzje biskupa. Niestety dymisja Proboszcza jest przyjęta. Grzybowa jest zaskoczona i postanawia walczyć o to by Proboszcz został w parafii. Irka zdenerwowana insynuacjami Pati jest niegrzeczna dla klientów. Odmawia podania alkoholu podchmielonym mężczyznom i wyrzuca ich z gospody.