PostWysłany: Wto 20:12, 16 Sty 2007

W Tulczynie pojawia się nieznany ksiądz w towarzystwie małego chłopca. W tym samym czasie na plebani w Starej Wiośnie trwają gorączkowe poszukiwania sutanny księdza Adama, która zaginęła tuż po odprawionej mszy. W tulczyńskiej restauracji nieznany ksiądz zauważa parafialną gazetkę w której widnieje harmonogram tegorocznej kolędy. Wypytuje Irkę o parafian - szczególnie interesują go ci najbardziej zamożni. W domu właściciela szklarni Piętaka i jego świeżo poślubionej młodej małżonki pojawia się ksiądz z ministrantem. Nie jest to jednak ksiądz proboszcz z Tulczyna. Termin kolędy też się nie zgadza ale nieznany ksiądz wyjaśnia, że spełnia prośbę księdza proboszcza. Piętakowie zgadzają się przyjąć księdza. W czasie tej wizyty nikomu nieznany ksiądz dowiaduje się, że najbogatszym mieszkańcem gminy jest Janusz Tracz. W tym samym czasie na przystanku PKS ksiądz z małym Grzesiem planują złożenie następnego dnia wizyty duszpasterskiej w domu Tracza. Na plebanię w Starej Wiośnie wpada zrozpaczona parafianka prosząc księdza Adama o natychmiastowe przyjście do umierającego w szpitalu męża. W szpitalu ksiądz Adam udziela sakramentu namaszczenia ciężko rannemu. W restauracji pojawia się Tymon, który namawia Irkę aby wzięła udział w sesji zdjęciowej twierdząc, że to pierwszy krok na drodze do wielkiej kariery. Irce wydaje się, że świat stoi przed nią otworem.